Dla pacjenta

Dla pacjenta

Drogi Pacjencie. Chciałbym zachęcić Cię do wizyty w  naszej pracowni protetycznej. Jeżeli posiadasz protezę która spada,uwiera,powoduje bolące otarcia,uniemożliwia normalne jedzenie,jeżeli właśnie ułamała się klamra,odpadł ząb lub utraciłeś własny,myślisz o zrobieniu nowego uzupełnienia lub po prostu chcesz zasięgnąć informacji,przyjdz do nas a  my zajmiemy się Twoim problemem.Udzielimy Ci stosownej pomocy,ocenimy,doradzimy,przedstawimy możliwości,polecimy odpowiedniego lekarza. Na pewno wyjdziesz od Nas bogatszy o wiedzę,która pozwoli Ci podjąć właściwe decyzje podczas wizyty u dentysty. Dla nas nie ma rzeczy niemożliwych a celem nadrzędnym  jest Twoje zadowolenie.

Zapraszam serdecznie

Edward Lewoniec

Przed przyjazdem skontktuj się z nami aby ustalić termin spotkania. 

                                                                                           Aby zobaczyć  gdzie się znajdujemy kliknij na zakładkę: Kontakt i lokalizacja

 

Trochę przydatnych informacji

Protezy ruchome – uzupełnienia protetyczne, które pacjent może samodzielnie wyjmować z jamy ustnej ( w celu zapewnienia odpowiedniej higieny) i wkładać z powrotem. W zależności od liczby uzupełnianych braków zębowych dzielimy je na: protezy ruchome częściowe(wykonywane w przypadku częściowych braków uzębienia) i protezy ruchome całkowite (stosowane w przypadku bezzębia). Tego typu protezy wykonywane są z akrylu różowego lub przezroczystego, mogą być również wzmacniane specjalnymi metalowymi siatkami, chroniącymi przed złamaniami.

Protezy nylonowe ruchome uzupełnienia protetyczne wykonane z materiałów termoplastycznych, które zapewniają protezie lekkość i elastyczność, a co za tym idzie odporność na złamania i znacznie większy komfort użytkowania. Są dużo cieńsze od protez standardowych i zajmują mniej miejsca w jamie ustnej, nie wywołują reakcji alergicznych, a dzięki temu, że nylon jest bardzo transparentny, doskonale komponuje się z naturalną śluzówką pacjenta. Brak elementów metalowych pozwala uzyskać zadowalający pacjenta efekt kosmetyczny.

Proteza szkieletowa – ruchome uzupełnienie protetyczne częściowych braków zębowych, o konstrukcji metalowo-akrylowej. Charakteryzuje się zredukowaną płytą protezy oraz obecnością elementów, umożliwiających przenoszenie sił żucia na kość nie tylko przez okostną, ale również przez ozębną zębów filarowych (czyli w sposób fizjologiczny), co gwarantuje mniejszą traumatyzację tkanek oraz lepsze i bardziej komfortowe użytkowanie protezy przez pacjenta.

Wkłady – stałe uzupełnienia protetyczne, trwale osadzone w jamie ustnej. Wśród nich wyróżniamy: wkłady koronowe (inleye) oraz wkłady koronowo-korzeniowe. Wkłady koronowe uzupełniają twarde tkanki korony zęba uszkodzone lub utracone w takim stopniu, iż niemożliwa jest ich odbudowa metodami zachowawczymi. Wkłady koronowo-korzeniowe stosowane są w przypadku znacznego lub całkowitego uszkodzenia koron zębów naturalnych leczonych kanałowo. Warunkiem kwalifikacji zęba do wykonania wkładu koronowo-korzeniowego jest prawidłowo wypełniony kanał korzeniowy, brak zmian patologicznych w tkankach okołowierzchołkowych, a uszkodzenie zęba nie powinno znajdować się poniżej brzegu kości.

Korona protetyczna – stałe uzupełnienie protetyczne, pokrywające część lub całą koronę kliniczną zęba i trwale z nim połączone, które nie tylko uzupełnia utracone twarde struktury zęba, ale także przejmuje ich funkcje. Korony mogą być metalowe, lane licowane porcelaną, pełnoceramiczne, a także cyrkonowe. Korony pełnoceramiczne i cyrkonowe są koronami wykonywanymi bez podbudowy metalowej, dlatego niezwykle naturalnie imitują tkanki zęba.

Most – stałe uzupełnienie protetyczne, trwale osadzone w jamie ustnej, przenoszące siły żucia w sposób fizjologiczny, czyli poprzez ozębną zębów filarowych na kość. Most składa się z przęsła, odtwarzającego kształt utraconego zęba lub zębów, oraz z elementów łączących przęsło z filarem, który stanowi naturalny ząb lub jego korzeń. Elementami łączącymi mogą być: korona, ząb ćwiekowy, wkład koronowo-korzeniowy lub różnego rodzaju wypustki przęsła łączące je trwale z zębem filarowym. Przęsło mostu może być umocowane obustronnie (most dwubrzeżny) lub jednostronnie (most jednobrzeżny).Mosty mogą być lane licowane porcelaną, pełnoceramiczne i cyrkonowe. Nowoczesne i estetyczne mosty wykonuje się z włókna szklanego, gdzie preparacja zębów filarowych odbywa się z dużą oszczędnością tkanek zęba.

Licówki – uzupełnienia estetyczne mocowane na powierzchniach licowych zębów (tj.powierzchniach wargowych lub policzkowych), mające postać bardzo cienkiej płytki wykonanej z porcelany lub kompozytu. Licówki zapewniają znakomity efekt estetyczny przy minimalnej utracie twardych tkanek zęba. Stosowane są w celu poprawy kształtu, koloru i wielkości zębów. Przeciwwskazaniem do wykonania licówek są zbyt krótkie zęby, zbyt duże zniszczenie szkliwa oraz parafunkcje zwarciowe i niezwarciowe.

Implanty zębowe – stanowią odpowiednik korzeni zębów naturalnych,wykorzystywany do umocowania koron i mostów, bez konieczności oszlifowania zębów sąsiednich lub do zapewnienia lepszego utrzymania protez częściowych i całkowitych. Mają postać śruby różnego kształtu i rozmiaru, wykonanej z tytanu, bądź rzadziej z materiału ceramicznego.Implant sam w sobie jest częścią niewidoczną,dopiero na nim osadza się koronę protetyczną, która uzupełnia brak zębowy. Implanty wykonywane są w celu uzupełnienia zarówno pojedynczych, jak i rozległych braków zębowych. Pod względem estetycznym nie różnią od zębów naturalnych, a więc w znaczącym stopniu poprawiają komfort życia pacjenta.